It is called a scale factor :)
The standard form is 24,000,011
Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185
12 tablespoons of sugar and 3 cups of water (48 tablespoons)
Answer:
Confidence limit = [52.8%, 75.2%]
Step-by-step explanation:



±

where the value
will be taken from the z-table for 95% confidence interval
1-0.95= 0.05/2= 0.025
0.95+0.025= 0.0975
From the z-table the value of
corresponding to 0.0975 is 1.96
±

±

± 
% ±
%
so the confidence interval is
%
%
![[52.8, 75.2]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B52.8%2C%2075.2%5D)