The correct answer for the question that is being presented above is this one: "e.Based on the probability of a cure and the cost of treatment, both plans are equivalent, so either can be selected. <span>Suppose two drugs are routinely used for treatment of a particular kidney disorder. Drug 1 is known to cure the disease 85% of the time and costs $90.</span>
First find the rate, so dollars/1 hour
To do this, divide both sides by 1.5 so u get the Pay of one hour because 1.5/1.5 is one and the result is 16/1 hour, now multiply 16 by the hour so 16(8) then 16(12) and so on, you can do it well! I don’t have a calculator lol
Answer:
the annual interest rate is 7.583%
Step-by-step explanation:
We are given
Summer has an offer to buy an item with a sticker price of $13,200
so, we have
P=13200
paying $460 a month for 36 months
so, we can find total amount


Let's assume
annual interest is r
total time =36 months
so, total number of years =3
Since, it is compounded monthly
so, n=12
now, we can use formula

now, we can plug values

now, we can solve solve for r


So, the annual interest rate is 7.583%
Given :
Price of cereal without off, C = $2.88 .
Percentage off, P = 20% .
To Find :
Price after applying 20% off.
Solution :
Final price = Initial price - 20 % of initial price

Therefore, final price after sale is $2.304 .
Hence, this is the required solution.