B 1.0 ml a and c give a more precise measurement going to the hundredths and thousandths place
Let C be the amount of compost
T be the amount of topsoil
Each compost cost = $25
Cost of C compost = 25C
Each topsoil cost = $15
Cost of T topsoil = 15T
Amount of compost + amount of topsoil = 10
C + T = 10 -------> Equation 1
cost of C compost + cost of T topsoil = 180
25C + 15T = 180 --------> equation 2
Solve the first equation for C
C + T = 10
C = 10 - T
Now plug it in second equation
25C + 15T = 180
25 ( 10 - T) +15T = 180
250 - 25T + 15T = 180 (combine like terms)
250 - 10 T = 180 (Subtract 250 on both sides)
-10T = 180 - 250
-10T = -70 ( divide by -10 on both sides)
T = 7
She purchased 7 cubic yards of topsoil .
Surface area of a sphere = <span>4π<span>r2</span></span>
the volume of a sphere= <span><span>43</span>π<span>r3</span></span>
so <span>5000π=<span>4/3</span><span>πr3
</span></span><span>> r^3 = 5000 x 3 / 4
=>
r^3 = 3750
</span>taking cube root on both sides
r=15.53616
hope it helps
Answer:
In a survey of 2,300 people who owned a certain type of car, 1,610 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfied with the car?
1610/2300x100=
70%
Step-by-step explanation:
total number of people for the survey= 2300
those that wanted to buy the car= 1610
percentage= 1610/2300x 100=0.7x 100
percentage= 70%