Answer:
t=1.58 seconds
Explanation:
The equation which models the height <em>h</em><em> </em>of the seashell above water after t seconds
Let s be the distance traveled the second day.
1.5s+s=1380
2.5s=1380
s=552
So on the first day he traveled 1380-552=828 miles.
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
In the triangle XYZ
Applying the law of sines

solve for z


Given that the window is rectangular on three sides with semi-circular top and with the following dimensions: 4 as the length and 3 as the width. We can calculate the perimeter using the given values, and it gives us the perimeter of 15.71 feet.
d = 58h + 256
Let me know if you need me to explain this! :)