answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
2 years ago
8

On a coordinate plane, line P Q goes through (negative 6, 4) and (4, negative 4). Point R On a coordinate plane, a line goes thr

ough (negative 4, 0) and (4, negative 4). A point is at (2, 3). What is the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the point (2, 3)? x + 2y = 4 x + 2y = 8 2x + y = 4 2x + y = 8
Mathematics
2 answers:
Nitella [24]2 years ago
8 0

Answer:

x + 2y = 8.

Step-by-step explanation:

Line goes through (-4, 0) and (4, -4).

The slope is (-4 - 0) / (4 - -4) = -4 / (4 + 4) = -4 / 8 = -1/2.

Since we are looking for the equation of the line parallel to that line, the slope will be the same.

We have an equation of y = -1/2x + b. We have a point at (2, 3). We can then say that y = 3 when x = 2.

3 = (-1/2) * 2 + b

b - 1 = 3

b = 4.

So, we have y = -1/2x + 4.

1/2x + y = 4

x + 2y = 8.

Hope this helps!

lianna [129]2 years ago
7 0

ANSWEAr

x + 2y = 8

because it is

You might be interested in
Consumer Reports scored cars on quality and cost. Spearman's rank correlation coefficient was calculated using Statdisk and the
melomori [17]

Answer:

d.There is insufficient evidence to conclude that the quality and price of a car are associated. There were ten cars used in the sample.

Step-by-step explanation:

Hello!

You have two variables X₁: quality score of a car and X₂: the price of a car.

It was analyzed id there is an association between the quality and the price.

The null hypothesis of a Spearman's rank correlation test is:

H₀: There is no association between the quality and the price of cars.

The researcher failed to reject the null hypothesis which means that there is no association between the variables of interest.

The sample size is listed in the output n= 10 consumer reports.

I hope you have a SUPER day!

8 0
1 year ago
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
The function f(t) represents the cost to connect to the Internet at an online gaming store. It is a function of t, the time in m
dolphi86 [110]

Answer:

<u>The correct answer is D. Any amount of time over an hour and a half would cost $10.</u>

Step-by-step explanation:

f (t), when t is a value between 0 and 30

The cost is US$ 0 for the first 30 minutes

f (t), when t is a value between 30 and 90

The cost is US$ 5 if the connection takes between 30 and 90 minutes

f (t), when t is a value greater than 90

The cost is US$ 10 if the connection takes more than 90 minutes

According to these costs, statements A, B and C are incorrect. The connection doesn't cost US$ 5 per hour like statement A affirms, the cost of the connection isn't US$ 5 per minute after the first 30 minutes free as statement B affirms and neither it costs US$ 10 for every 90 minutes of connection, as statement C affirms. <u>The only one that is correct is D, because any amount of time greater than 90 minutes actually costs US$ 10.</u>

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
From Tony's seat in the classroom, his eyes are 1.0 m above ground. On the wall 4.2 m away, he can see the top of a blackboard t
Semmy [17]

Answer:

15 degrees

Step-by-step explanation:

Draw a horizontal segment approximately 4 inches long. Label the right endpoint A and the left endpoint C. Label the length of AC 4.2 meters. That is the horizontal distance between the eye and the blackboard.

At the right endpoint, A, draw a vertical segment going up, approximately 1 inch tall. Label the upper point E, for eye. Label segment EA 1 meter since the eye is 1 meter above ground.

At the left endpoint of the horizontal segment, point C, draw a vertical segment going up approximately 2 inches. Label the upper point B for blackboard. Connect points E and B. Draw one more segment. From point E, draw a horizontal segment to the left until it intersects the vertical segment BC. Label the point of intersection D.

The angle of elevation you want is angle BED.

The length of segment BC is 2.1 meters. The length of segment CD is 1 meter. That means that the length of segment BD is 1.1 meters.

To find the measure of angle BED, we can use the opposite leg and the adjacent leg and the inverse tangent function.

BD = 1.1 m

DE = 4.2 m

tan <BED = opp/adj

tan <BED = 1.1/4.2

m<BED = tan^-1 (1.1/4.2)

m<BED = 15

Answer: 15 degrees

7 0
1 year ago
A store charges 7% sales tax. Which expression can be used to find the total cost of an item with a price of p?
Kobotan [32]
Here is a formula that you would use to find the total cost of an item that includes tax
(p × 0.07) + p 
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cory recorded the following values when he measured the length of leaves from one tree. Length in centimeters: 8, 11, 9, 10, 10,
    13·2 answers
  • Marcia has two credit cards and would like to consolidate the two balances into one balance on the card with the lower interest
    15·2 answers
  • A kilogram is about 2.2pounds. A cube of water 30cm on edge weighs about how many pounds?
    10·1 answer
  • Brenda’s Boards manufactures skateboards. Each skateboard sells for $45 and includes the following expenses: $3 for the wheels a
    13·2 answers
  • Emily wants to watch her intake of fat per day.
    13·2 answers
  • Drag the correct classification for each graph into the boxes to complete the table.
    13·2 answers
  • Axline Computers manufactures personal computers at two plants, one in Texas and the other in Hawaii. The Texas plant has 40 emp
    5·1 answer
  • The perimeter of a square is represented by the expression 32x - 12.8. Draw a square to represent this situation and label its s
    8·1 answer
  • Mitchell's family is slow cooking 2 3/4 pounds of meat. The recipe says to cook the meat 1 1/2 nours per pound,
    8·2 answers
  • A surveyor is standing 550 feet from the base of a redwood tree in the California Redwood Forest. The tree is 362 feet tall. Ske
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!