The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
The last 2 shapes.
When you rotate both of them 360 degrees only at 180 and back at 360 it looks same.
Answer: 30 baskets.
<u>Step-by-step explanation:</u>
You need to find the Greatest Common Factor (GCF).
240 (apples) = 2 x 2 x 2 x 2 x 3 x 5
150 (pears) = 2 x 3 x 5 x 5
GCF (240, 150) = 2 x 3 x 5
= 30
You can make 30 baskets containing 240/30 = 8 apples and 150/30 = 5 pears.
Answer: IX - 4I ≤ 4
Step-by-step explanation:
In the numer line we can see that our possible values of x are in the range:
0 ≤ x ≤ 8
And we want to find an absolute value equation such that this set is the set of possible solutions.
An example can be:
IX - 4I ≤ 4
To construct this, we first find the midpoint M of our set, in this case is 4.
Then we write:
Ix - MI ≤ IMI
Notice that i am using the minor and equal sign, this is because the black dots means that the values x = 0 and x = 8 are included, if the dots were empty dots, it would be an open set and we should use the < > signs.
To solve the problem shown above, you must apply the proccedure shown below:
1. You must use tthe formula for calculate the volume of a sphere, which is:
V=4πr³/3
V is the volume of the sphere.
r is the radius of the sphere (r=3.5 inches)
2. When you susbstitute these values into the formula shown above, you obtain the volume of the sphere. Therefore, you have:
V=4πr³/3
V=4π(3.5 inches)³/3
3. Therefore, the answer is:
V=179.5 inches³