Answer:
Tax for Italian Salad=$0.20
Tax for Lasagna= $0.43
Tax for Spaghetti =$0.21
Tax for Fettuccini Alfredo =$0.36
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to multiple the price of each item by the tax percentage in decimal form (divided by 100):
Italian Salad =$3.99
- Tax for Italian Salad= 3.99 x (5/100) = 3.99 x 0.05 =$0.20
Lasagna =$8.50
- Tax for Lasagna= 8.50 x (5/100) = 8.50 x 0.05 =$0.43
Spaghetti =$4.29
- Tax for Spaghetti = 4.29x (5/100) = 4.29 x 0.05 =$0.21
Fettuccini Alfredo =$7.17
- Tax for Fettuccini Alfredo = 7.17 x (5/100) = 7.17 x 0.05 =$0.36
Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.
If Eric wanted to walk 24,000 steps in 4 days, he would have to walk 6,000 steps each day (24/4=6). The correct answer would be the bottom answer as saying he has already walked 2 days it would be (y=-6,000(2)+24,000) this would simply out to (y=-12,000+24,000) and then (y=12,000).
The Experimental probability would be 1/2 or 50% it goes that way for both, hope that helps
Answer:
Step-by-step explanation:
We assume that there are 100 sour candies, Thus-
26 % of candy are grape implies that 26% of 100 candies are grape that is equal to 26
Now remaing candies that are not grape are 100-26 = 74
Based on the rule of multiplication:
P(A ∩ B) = P(A)/ P(B|A)
In the beginning, there are 26grape candies, probability of choosing first grape candy = 26C1 = 26
After the first selection, we replace the selected grape candy so there are still 100 candies in the bag P(B|A) = 100C3 = 100 x 99 x 98 x 97!/3! X 97!
= 50 x 33 x 98
So probability =1/ 50 x 33 x 98 x 26
= 1/4204200