Answer:
65.3 cm
Step-by-step explanation:
The law of sines can be used for this.
g/sin(G) = f/sin(F)
g = (37 cm)sin(124°)/sin(28°) ≈ 65.3 cm . . . . multiply by sin(G)
The length of g is about 65.3 cm.
Answer:
<em>t=60</em>
Step-by-step explanation:
3/2t-16=4/3t-6
(subtract 4/3t from both sides)
3/2t-16-4/3t=-6
(add 16 to both sides)
3/2t-4/3t=-6+16
(simplify)
1/6t=10
(divide by 1/6 (or multiply by 6 on both sides)
t=60
Answer:
the first step is correct
Step-by-step explanation:
the first step is correct
then draw 2 circles with the same radius with centre D and E ( the point BC intersect the first circle )
Where the 2 circles are intersecting is the point F
Then BF is the bisector
For this case what we can do is the following rule of three:
24.3 -----> 130%
x ---------> 100%
We clear the value of x:
x = (100/130) * (24.3)
x = 18.7 grams
Answer:
the current mass of the object was:
x = 18.7 grams