Answer:
Yes, the flow is turbulent.
Explanation:
Reynolds number gives the nature of flow. If he Reynolds number is less than 2000 then the flow is laminar else turbulent.
Given:
Diameter of pipe is 10mm.
Velocity of the pipe is 1m/s.
Temperature of water is 200°C.
The kinematic viscosity at temperature 200°C is
m2/s.
Calculation:
Step1
Expression for Reynolds number is given as follows:

Here, v is velocity,
is kinematic viscosity, d is diameter and Re is Reynolds number.
Substitute the values in the above equation as follows:


Re=64226.07579
Thus, the Reynolds number is 64226.07579. This is greater than 2000.
Hence, the given flow is turbulent flow.
Answer:
#Initialise a tuple
team_names = ('Rockets','Raptors','Warriors','Celtics')
print(team_names[0])
print(team_names[1])
print(team_names[2])
print(team_names[3])
Explanation:
The Python code illustrates or printed out the tuple team names at the end of a season.
The code displayed is a function that will display these teams as an output from the program.
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
<u>Explanation</u>:
<u>Given</u>:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
<u>To calculate</u>:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
<u>Formula</u>:
zcr=σ cosФ cosλ
<u>Solution</u>:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.
Answer:
a)Wt =25.68 lbf
b)Wt = 150 lbf
F= 899.59 N
Explanation:
Given that

m= 150 lbm
a)
Weight on the spring scale(Wt) = m g
We know that

Wt = 150 x 5.48/32 lbf
Wt =25.68 lbf
b)
On the beam scale
This is scale which does not affects by gravitational acceleration.So the wight on the beam scale will be 150 lbf.
Wt = 150 lbf
If the plane is moving upward with acceleration 6 g's then the for F
F = m a
We know that


a=6 g's

So
F = 90 x 9.99 N
F= 899.59 N
Answer:
Pump factor = Fp = 7.854 gal/cycle
Ev = 82.00 %
P_H = 183.29 hp
Explanation:
Given data:
Dimension of duplex pump
6.5 inch liner
2.5 inch rod
18 inch strokes
Pressure 3000 psig
Pit dimension
7 ft wide
20 ft long
Ls = 18 inch
Velocity = (18)/10
volumetric efficiency is given as E_v = (Actual flow rate)/(Theortical flow rate) * 100
we know that flow rate is given as = Area * velocity
Theoritical flow rate 

Ev = 82.00 %
Pump factor 

Fp = 1814.22 in^3/cyl
Fp = 7.854 gal/cycle
Flow rate 
Power 