We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:C
Explanation:
Mass energy of hydrogen fusing into helium
Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width