Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
<span>120
The simple answer is that 5 items can be arranged 5! (5 factorial) different ways. But let's expand upon that brief answer. We have 5 jobs and 5 machines with which to perform those jobs. So let's look at the 1st machine. Any of 5 of the jobs may be assigned to it. Now we have 4 jobs left unassigned. So let's look at the 2nd machine. For that machine, any of the 4 remaining jobs may be assigned to it, leaving 3 unassigned jobs. We can continue in that fashion, assigning at random one the of 3 remaining jobs to the 3rd machine, one of the 2 remaining jobs to the 4th machine, and finally, the only unassigned job to the 5th machine. So there's 5 * 4 * 3 * 2 * 1 = 5! = 120 different ways to assign those 5 jobs to all 5 machines.</span>
Answer:
$70,000
Explanation:
From the question, it is seen that Bob is the reason for this accident so he is the to bear a cost of treating Andrew based on comparative fault.
He contributed greatly to the accident therefore he is liable to a 70% payment of the $100000 cost of treatment.
100000 *70%
= $70000
Therefore by this law Andre will recover $70000 from him.