Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:

Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
The cross elasticity of demand is zero
Explanation:
Cross elasticity of demand measures the percentage change in the quantity demand of a product occasioned by a change in the price of another but related commodity.
If the the commodities are complements, the cross of elasticity of demand between them would be negative. his implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a decrease(increase) in the demand of the other.
If the the commodities are substitutes, the cross elasticity of demand between them would be positive. This implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a increase (decrease) in the quantity demand of the other.
Where the cross elasticity of demand is zero, this implies that the goods are not in any way related. This implies that a change in the price of one would produce no change in the quantity demand of the other.
Solution:
Q MC FC VC TC AFC AVC ATC
0 NA 50 0 50 NA NA NA
1 50 50 50 105 50 50 105
2 19 50 64 104 20 32 52
3 85 40 149 189 13.33 49.67 63.00
4 223 40 372 412 10 93 103
TC=FC+VC
FC=40
VC=TC-FC
MC=change in TC
AFC=FC/Q
AVC=VC/0
ATC=TC/0
a) TC when 0=0 = 40 because FC = 40 remains constant and the firm still incurs a total cost equal to its FC when it produces zero output.
b) MC for first unit = 45
c) ATC of 3rd unit = 63
d) AVC for 4th unit = 93
Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000