Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Answer:
$11,560
$5666.661
Explanation:
Given the following :
Bill received from accountant = $17,000
This year's marginal tax rate = 32%
Next year's marginal tax rate = 37%
After tax return on investment = 11%
After tax cost of bill is paid in December :
Billed amount * this year's tax rate
$17,000 * ( 1 - 0.32)
= $17,000 * 0.68
= $11,560
B) After tax cost of bill was paid in January:
Billed amount * next year's tax rate * PV factor
From the present value factor table;
PV factor (1 years, 11%) = 0.9009
Hence,
$17,000 * 0.37 * 0.9009 = $5666.661
Answer:
B. a decrease of $30,000
Explanation:
The computation of company’s overall profit is shown below:-
To continue = Contribution margin - Fixed cost
= $65,000 - $70,000
Loss = $5,000
To Discontinue = Unavoidable fixed cost ÷ 2
= $70,000 ÷ 2
= $35,000
So, Net Loss = To continue (Loss) - To Discontinue
= $5,000 - $35,000
= $30,000
Therefore there is a decrease of $30,000
Answer: A negative referral.
Explanation: Veronica has given a negative report of the laptop she bought from local salesperson to her family and friends therefore a negative referral has been given about the salesperson, which would discourage the family and friends from buying things from that local salesperson in the future.
Given:
Net sales = $400000
Cost of goods sold = $200,000
Operating expenses = $100,000
Interest expenses = $50,000
To find:
The operating profit margin
Solution:
To calculate the operating profit margin, first we have to find the operating profit.
Subtract your total operating expenses from gross profit to calculate operating profit.
That is, 

Divide operating profit by gross revenue to calculate operating profit margin.


Therefore, the Operating profit margin is 25%.