Answer:
Vx = 6.242 x 10raised to power 15
Vy = -6.242 x 10raised to power 15
Explanation:
from E = IVt
but V = IR from ohm's law and Q = It from faraday's first law
I = Q/t
E = Q/t x V x t = QV
hence, E =QV
V = E/Q
Answer:
ΔKE=-347.278 kJ
ΔPE= 441.45 kJ
Explanation:
given:
mass m=900 kg
the gravitational acceleration g=9.81 m/s^2
the initial velocity
=100 km/h-->100*10^3/3600=27.78 m/s
height above the highway h=50 m
h1=0m
the final velocity
=0 m/s
<u>To find:</u>
the change in kinetic energy ΔKE
the change in potential energy ΔPE
<u>assumption:</u>
We take the highway as a datum
<u>solution:</u>
ΔKE=5*m*(
^2-
^2)
=-347.278 kJ
ΔPE=m*g*(h-h1)
= 441.45 kJ
Answer:
0.867
Explanation:
The driver population factor (
)can be estimated using the equation below:

The value of the heavy vehicle factor (
) is determined below:
The values of the
= 2 and
= 3 are gotten from the tables for the RVs, trucks and buses upgrades for passenger-car equivalents. Therefore:
= 1/[1+0.08(2-1)+0.06(3-1)] = 1/[1+0.08+0.12] = 1/1.2 = 0.833
Furthermore, the vp is taken as 2250 pc/(h*In) from the table of LOS criteria for lane freeway using the 15 minutes flow rate. Therefore:
= 3900/[0.8*3*0.833*2250] = 3900/4498.2 = 0.867