Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
The formula to relate speed, distance and time is:
D = V * t
Where D is the distance, V is the speed and t is the time.
As they are in opposite directions, we need to sum the speed.
So the total speed is:
V = 63 + 59 = 122 mph
So using this value and V and using D = 610, we have:
610 = 122 * t
t = 610 / 122 = 5 hours
So they will be 610 miles apart after 5 hours.
Answer:
a=7
Step-by-step explanation:
The image is rendered and attached below.
Triangle WXY is an Isosceles right triangle, since WX=XY.
First, we determine the length of WY using Pythagoras Theorem.

Since triangle WXY is Isosceles, 

Therefore:
Triangle WYZ is a right triangle with WZ as the hypothenuse.
Applying Pythagoras Theorem

Bear in mind that multiplying anything, and anything whatsoever by 1, has a product of the anything itself.
so, let's multiply 2/3 by 1 then and check about,
Answer:
<em>When 60 beats are heard, Tom hits 15 snare drums, Sam hits 6 kettle drums, and Matt hits 5 bass drums.</em>
Step-by-step explanation:
The Least Common Multiple ( LCM )
The LCM of two integers a,b is the smallest positive integer that is evenly divisible by both a and b.
For example:
LCM(20,8)=40
LCM(35,18)=630
Since Tom, Sam, and Matt are counting drum beats at their own frequency, we must find the least common multiple of all their beats frequency.
Find the LCM of 4,10,12. Follow this procedure:
List prime factorization of all the numbers:
4 = 2*2
10 = 2*5
12 = 2*2*3
Multiply all the factors the greatest times they occur:
LCM=2*2*3*5=60
Thus, when 60 beats are heard, Tom hits 15 snare drums, Sam hits 6 kettle drums, and Matt hits 5 bass drums.