Answer: A
n-4(32.5) > 300;n > 430tep-by-step explanation:
given that Zack wants to make a profit of more than $300 for painting 4 identical rooms. That is
Profit > $300
Then, the profit he makes is equal to the amount he is paid minus the cost of supplies. The cost of supplies is $32.50 for each room. That is
n - 32.5 and
P + 32.5 × 4
Where 4 = number of rooms
P + 130
The minimum profit = 300 + 130 = $430
Therefore, the inequality and solution that represent the dollar amount, n, that zack must be paid for each room if he is to make a profit of more than 300$ is
n-4(32.5) > 300;n > 430
Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
D=4n-2, d+2=4n-2+2, d+2=4n
(d+2)/4=(4n)/4, 1/4d+1/2=n
n=1/4n+1/2
size 3=
n=1/4*3/1=3/4, 3/4+1/2=5/4=1 1/4
size 3=1 1/4
size 6=
n=1/4*6/1=6/4, 6/4+1/2=8/4=2
size 6=2
size 10=
n=1/4*10/1=10/4, 10/4+1/2=12/4=3
size 10=3
<h2>Complete Question: </h2>
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is ___, measured in hours. The output of the function is energy usage, measured in _____. Identify the functional relationship between the variables. ________ is a function of __________. The graph of the function will show energy usage on the ________ axis and time on the _______ axis.
- Input is <u>time</u>.
- Output is measured in <u>kilowatts</u>.
- <u>Energy usage</u> measured in kilowatts is a function of <u>time</u> measured in hours.
The graph representing the function will show:
- energy usage (kilowatts) on the <u>y-axis</u>
- time (hours) on the <u>x-axis.</u>
A light bulb as a function expends energy which is measured in kilowatts and it is dependent on time measured in hours.
This implies that, the amount of energy usage of the light bulb is determined by the number of hours the light bulb is turned on.
Thus, energy usage of the light bulb (kilowatts) is a function of time (hours).
Graphing the function, we would plot<em><u> the input (time) on the x-axis, against (output) energy usage on the y-axis.</u></em>
<em>Therefore</em>,
Input = time (hours) - plotted on the x-axis.
Output = energy usage (kilowatts) - plotted on the y-axis.
Learn more about functions here:
brainly.com/question/18738793