Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
3:2
for every 3 ounces of flour, you need 2 ounces of sugar
Answer:
Probability of atleast one of 12 student has food allergies ≈ 0.58 ( approx)
Step-by-step explanation:
Given: Probability of a children under age 5 has food allergies = 7%
=
To find : Probability of atleast one of 12 student has food allergies
Probability of a chindren under age 5 does not have food allergies = 
⇒ prob = 
now we find Probability of atleast one of 12 student has food allergies this means we have to find prob of 1 student, 2 student, 3 student, till 12 student have allergy out of 12 student of class then add all prob.
But instead of finding all these probability we find probability of student having no allergy.i.e., 0 student then subtract it from 1(total probability)
Probability of 0 student having allergy out of 12 student = 
Therefore, Probability of atleast one of 12 student has food allergies
= 
= 
≈ 0.58 ( approx)
1/2 first day
last day is 1 and 1/4
1/2=2/4
1 and 1/4=5/4
2/4+how many 1/4=5/4
answer is 3 of them
add 1 moe for the firs tday
3+1=4
4 days
Answer: 10/117
Step-by-step explanation:
3 distinct letters and 4 distinct nonzero digits
For letters: A → Z = 26 options
For numbers: 1 → 9 = 9 options
As we have 26 options for letters and 9 for numbers and they have to be distinct, for the total of codes we have
Total of codes: 26.25.24.9.8.7.6
For the particular code asked, we have 5 options of vowels and 4 options of even numbers, so
5.25.24.8.7.6.4
probability: <u>5.25.24.8.7.6.4</u> = <u>10</u>
26.25.24.9.8.7.6 117