Answer:
a) 51.4
b) answer attached
c) 48.59% female
Step-by-step explanation:
a) Male driver = 100-48.6 = 51.4%
b) answer attached below
c) probability that out of 20-64 group a randomly selected sample is female
( 39.54 ÷ 81.36 ) x 100
= 48.59% chance of her being a female
Answer:

Step-by-step explanation:

I'd say the answer to the first question is D) 0 to 4 with intervals of 0.2.
Because, you can't just have 1 to 4, as some of the numbers are less than 1. Of course you can't have 2 to 5 either. And intervals of 2 would be too messy.
For the second question:
I believe the answer is A. Because it's obvious that there IS one outlier, and it looks like there are two clusters.
So, the answers are: A) and D).
<span>Total mass contains 320g copper. How many parts of 16g copper are there of the total mass of 320g copper? 320/16 = 20. There are 20 portions of 16g copper.
(320/16) * 3 = 60g
There are 60g of zinc in the compound.</span>
Answer:
- -35/3, -140/3, - 560/3, -2240/3
- 7, -28, 112, - 448
Step-by-step explanation:
<u>The terms are:</u>
<u>Given:</u>
- a₁ = a₂ + 35
- a₃ = a₄ + 560
<u>Use the nth term formula:</u>
- a₂ = a₁r
- a₃ = a₁r²
- a₄ = a₁r³
<u>Substitute:</u>
- a₁ = a₁r + 35 ⇒ a₁(1 - r) = 35
- a₁r² = a₁r³ + 560 ⇒ a₁(1 - r)r² = 560
<u>Divide the second equation by the first:</u>
- r² = 560/35
- r² = 16
- r = √16
- r = ± 4
<u>Use the first equation to find the first term:</u>
- a₁( 1 ± 4) = 35
- 1. a₁ = 35/-3 = -35/3
- 2. a₁ = 35/5 = 7
<u>We have two sequences:</u>
r = 4
- -35/3, -140/3, - 560/3, -2240/3
r = -4