Let
3x----> angle exterior 1
4x----> angle exterior 2
5x----> angle exterior 3
we know that
The exterior angles of any polygon add up to 360 degrees
so
3x+4x+5x=360-------> 12x=360----------> x=30°
The largest of exterior angles is equal to the smallest of interior angles
so
the largest of exterior angles is 5x------> 5*30=150°
the smallest of interior angles is 180°-150°=30°
therefore
the answer is
the smallest of interior angle measure 30 degrees
Answer:
For the critical value we need to calculate the degrees of freedom given by:

And since we have a one tailed test we need to look in the t distribution with 9 degrees of freedom a quantile who accumulates 0.05 of the area on a tail and we got:

Step-by-step explanation:
Previous concepts
A paired t-test is used to compare two population means where you have two samples in which observations in one sample can be paired with observations in the other sample. For example if we have Before-and-after observations (This problem) we can use it.
Let put some notation
x=test value with right arm , y = test value with left arm
The system of hypothesis for this case are:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The first step is calculate the difference
The second step is calculate the mean difference
The third step would be calculate the standard deviation for the differences, and we got:
The 4 step is calculate the statistic given by :
For the critical value we need to calculate the degrees of freedom given by:

And since we have a one tailed test we need to look in the t distribution with 9 degrees of freedom a quantile who accumulates 0.05 of the area on a tail and we got:

Answer: We are 95% confident that the mean income for all residents of this city is between $26700 and $35400.
Step-by-step explanation:
We know that a 95% confidence interval given an interval of values that we can be 95% sure , that it contains the true mean of the population, not 95% of data lies in it.
Given : A researcher is estimating the mean income of residents in a large city. The income variable is usually skewed to the right. She collects a random sample of 25 people.
The resulting 95% confidence interval is ($26700, $35400).
Then, valid conclusion will be : We are 95% confident that the mean income for all residents of this city is between $26700 and $35400.
X = 112
See attachment file below.
Hope it helped!
Answer:
the area of the garden is 9 square kilometers
Step-by-step explanation:
4s=12
s=3
A= 3*3 = 9