Answer:
- equation: d(h) = 0.25|h -1600| -400
- depth is 250 ft at 1000 ft and 2200 ft from the west edge
Step-by-step explanation:
The crater shape can be modeled by an absolute value function with a slope of 0.25. The vertex of the function will not be at (0, 0) but will be at (1600, -400). The usual methods of translating functions apply. Horizontal displacement of the vertex is subtracted from the independent variable; vertical displacement is added to the function value.
d(h) = 0.25×|h -1600| -400
We know the horizontal displacement is 1600 ft, because the depth changes at a rate of 1/4 foot for each horizontal foot. A depth change of 400 feet will require 1600 horizontal feet to accomplish.
__
At a depth of 250 ft, the distance from the west edge can be found from ...
-250 = 0.25|h -1600| -400
150 = 0.25|h -1600| . . . . . . . . add 400
600 = |h -1600| . . . . . . . . . . . multiply by 4
This resolves to two equations:
- -600 = h -1600 ⇒ h = 1000
- 600 = h -1600 ⇒ h = 2200
The depth is 250 ft at distances of 1000 ft and 2200 ft from the west edge.
_____
<em>Comment on the equation</em>
We have chosen to make depths be negative numbers. If you want the equation to give positive numbers for depth, multiply it by -1:
d = 400 -0.25×|h -1600|
The correct answer is b=3+1/2 divided by 5+3 after that +10-3*5*3 . add the answers up and thats the solution
Answer: 

Step-by-step explanation:
We know that mean and standard deviation of sampling distribution is given by :-


, where
= population mean
=Population standard deviation.
n= sample size .
In the given situation, we have
n= 2
Then, the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution will be :_

[Rounded to the nearest whole number]
Hence, the the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution :


Basically its just saying that How many people will move to the next round
Answer:

Step-by-step explanation:
The volume V of the fountain is equal to:
V = L*W*h
Where L is the lenght of the fountain, W is the width of the fountain and h is the high of the fountain
We already know that h is equal to x. On the other hand, if we cut a square with side of length x, L and W are calculated as:
L = 18 - 2x
W = 12 - 2x
So, replacing L, W and h on the equation of the volume, we get:
V = (18-2x)*(12-2x)*x
Finally, simplifying the function we get:

