Answer:
The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is <em>$4388.17</em>
Step-by-step explanation:
<u>Basic Finance Formulas
</u>
One of the most-used formulas to compute present and future values is

Where FV is the future value, PV is the present value, r is the interest rate and n is the number of periods. It's vital to keep in mind that r and n must be referred to the same compounded time, e.g. r is compounded monthly and n is expressed in months
The question requires to compute the PV needed as a one-time deposit to earn a future value of $7,500 in 3 years at a 1.5% rate compounded monthly.
FV=7,500
r=1.5%=0.015
n=3*12=36 months
We converted n to months because r is compounded monthly
. The formula

must be managed to make PV isolated



Answer: The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is $4388.17
Call the mystery fraction ' F ' (for 'fraction').
12 is the mystery fraction of 30 .
12 = F x 30
Divide each side by 30 : F = 12/30 = 2/5 .
Bvgdgmhmgjm,jh,,,,,,,,,,,,,,,,,
Answer:
H0: sigma=12
H1:sigma≠12
This hypothesis test is a two tailed test.
Step-by-step explanation:
The null value described in the statement is 12 mg. So, the null hypothesis would be sigma=12. As the statement states that whether there is sufficient evidence to conclude that standard deviation differs from 12 mg, so the alternative hypothesis would be sigma ≠12. The alternative hypothesis contains inequality sign so, the hypothesis test is a two tailed test.
Answer:
The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.
Step-by-step explanation:
The probability density function or p.d.f. for the length <em>x,</em> in feet, of some type of fish caught by sport fishermen is :

The probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is:

Thus, the probability that a fish caught by a fisherman is between 0.25 feet and 2 feet long is 0.4375.