Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
From the information given,
3 pounds = $18
Therefore, 1 pound = 18/3 = $6 (this can be treated as a constant of proportionality) such that,
Cost,C = 6*Weight, W (pounds)
Equation;
C = 6W, where C = Cost in $, and W = Weight in pounds.
Answer:


Step-by-step explanation:
The question is 
<em>We let
, so the equation becomes:</em>

Where 
Putting it in the quadratic formula, we have:
<u>Quadratic formula:</u> 
Substituting we have: 
<em>We let
, so x is:</em>
<em>
</em>
<em>and</em>
<em>
</em>
The solutions of the equation is
(rounded to 2 decimal places), and
(rounded to 2 decimal places)
Please see picture attached.
Answer:

Step-by-step explanation:
Circumference of the column 
Circumference of a circle
Therefore:

Area of a Circle 
Since radius of the cross section of the column =9 meters
Area of the cross section of the column
