Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
Full body = $132
For trouble spots = $180
Explanation:
The computation of contribution margin per hour is shown below:-
For Full body
Contribution per service = $198
Massage time required in minutes = $90
Massage time required (90 min ÷ 60 min) = $1.5
Contribution per hour = $198 × $1.5
= $132
For Trouble spots
Contribution per service = $90
Massage time required in minutes = $30
Massage time required (30 min ÷ 60 min) = $0.5
Contribution per hour = $90 × $0.5
= $180
Answer:
Gogo Inc. and Mrs. Mill
The Income that Mrs. Mill must recognize in the year of exercise is:
= $23,100
Explanation:
a) Data and Calculations:
Options given to Mrs. Mill = 10,000 shares of Gogo stock
Exercise price of the options = $8 per share
Period of option exercise = 5 years
Selling price of shares at grant date = $7.87
Selling price of shares at exercise date = $10.31
Compensation expense recorded by Gogo = $26,700
Cost of options to Mrs. Mill = $80,000 (10,000 * $8)
Income that Mrs. Mill must recognize in the year of exercise = $23,100 ($10.31 - $8) * 10,000