Answer:
D
Step-by-step explanation:
12 problems = 30 minutes
24 problems = 60 minutes
36 problems= 90 minutes
48 problems = 120 minutes
60 problems = 150 minutes
Mary can respond 60 problems in 2 hours and 30 minutes/ 2 hours and half/ 150 minutes.
Hope this helps xx
Part 1) The value of x is 5
Part 2) The length of line AB is 5 inches
Part 3) The length of BC is 15 inches
Answer:
yes
The price of marked up candy is $6.00
perentage of mark up is 300%
let the marked up amount be represented as x
let 300% mark up be represented as 3x
the equatiopn for finding the price before markup
can be represented as 3x-x=$6.
2x=$6
x=$3.
Grocery Store: Farmer's Market
Cost $2.80 $4.20
Weight 8 oz 14 oz
Unit Cost
Cost ÷ Weight $0.35 per oz $0.30 per oz
1 lb = 16 oz 16 oz 16 oz
Cost per pound
Unit Cost * 16oz $5.60 per lb $4.80 per lb
The blueberries in the farmer's market costs less than the blueberries from the grocery store.
One pound of blueberries from the farmer's market is cheaper by $0.80 than the blueberries from the grocery store. ($5.60 - $4.80 = $0.80)