The rhombus has 2 obtuse angles, and 2 acute angles. the square has 4 right angles.
Answer:
z= 0.278
Step-by-step explanation:
Given data
n1= 60 ; n2 = 100
mean 1= x1`= 10.4; mean 2= x2`= 9.7
standard deviation 1= s1= 2.7 pounds ; standard deviation 2= s2 = 1.9 lb
We formulate our null and alternate hypothesis as
H0 = x`1- x`2 = 0 and H1 = x`1- x`2 ≠ 0 ( two sided)
We set level of significance α= 0.05
the test statistic to be used under H0 is
z = x1`- x2`/ √ s₁²/n₁ + s₂²/n₂
the critical region is z > ± 1.96
Computations
z= 10.4- 9.7/ √(2.7)²/60+( 1.9)²/ 100
z= 10.4- 9.7/ √ 7.29/60 + 3.61/100
z= 0.7/√ 0.1215+ 0.0361
z=0.7 /√0.1576
z= 0.7 (0.396988)
z= 0.2778= 0.278
Since the calculated value of z does not fall in the critical region so we accept the null hypothesis H0 = x`1- x`2 = 0 at 5 % significance level. In other words we conclude that the difference between mean scores is insignificant or merely due to chance.
I would go with the second statement is true because if all of the other ones mentioned in the problem had something that would not work either the one before or after would make the statement false excepted for statement two
Precision is a measure of how close a value is to the
ideal value. In this case, we calculate the difference to know what is the
closest to 4 g:
4.05 – 4 = 0.05
3.98 – 4 = -0.02
4.021 – 4 = 0.021
We can see that the value of 3.98g has the lowest
difference and is therefore the closest to 4g. Hence the most precise is:
<span>3.98 g</span>