
<span>A.The blue whale has about 200 time more mass</span>
Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
If <u>quadrilaterals</u> WXYZ and BADC are <u>congruent</u>, then their corresponding <u>sides</u> are congruent.
Given that
you can state that
If AD = 4 cm and AB = 6 cm, then WZ = 4 cm and YZ = 6 cm. Opposite rectangle sides are congruent, then XY = 4 cm and WX = 6 cm.
The perimeter of WXYZ is
P = WX + XY + YZ + WZ = 6 + 4 + 6 + 4 = 20 cm.
Answer: 20 cm
Answer:
I) 32.5
ii) 100.1
Step-by-step explanation:
I) 1056.25 = √1056.25
= 32.5
ii) 10020.01= √10020.01
=100.1
Answer: 300ft
Step-by-step explanation: