Answer:
$1,050*125x=P(x). I just need more characters.
Answer:
0.24315
Step-by-step explanation:
Using the z score formula to solve this question
z = (x - μ) / σ,
Such that:
x = raw score
μ = population mean
σ = population standard deviation.
From the question:
x = 3000
μ = 3550
σ = 870
z = (3000 - 3550) / 870
z = -550/870
z = -0.6962
Using the z score table as well as probability calculator(as requested in the question to find the z score)
The probability of having less than 3000 is obtained as:
P(x<3000) = 0.24315
Answer:
A. True
Step-by-step explanation:
The Triangle Inequality Theorem says that the sum of any two sides must be greater than the third side. Let's see if this is true.
a + b
9 + 1 = 10>9
a + c
9 + 9 = 18>1
c + b
9 + 1 = 10>9
Answer:
The answer is the first one and the last one.
Step-by-step explanation:
If an account cost $1 and each song is 1.5x. It has to be less than or equal to 25. So it would be $1 for (the account plus) 1.5x for (how many songs he buys) is less than or equal to 25 (the ammount on the gift card).