Hello! I can help you with this! So, you and 3 friends are 4 people. You split $536. To find the amount each of you got, Do division. 536/4 is 134. Each friend got $134 in the first month. You made 224 in 2 months. Let’s subtract to see how much more each of them got. 224 - 134 is 90. Now, multiply by 4 to find out how much profit was made. 90 * 4 is 360. The shop made $360 in the second month.
Definitely it's B: The amt of detergent left after x loads have been washed is y = (-$1.60/load)x + 50.
So, if he has 4 dozen eggs, ten dollars per dozen, he has spent $40 on 48 eggs. <em>This means the cost of one egg = 48/40. </em>This can simplify to <em>6/5 </em>which is equal to<em> $1.20. </em>This means the value of one egg is $1.20, including the broken ones! So if six were broken, we multiply 1.20 x 6 which equals <em>$7.20!</em>
Use this "formula" to help find percentages
<em>Part/Total = %( Percentage )/ 100</em>
Now that we know how much money has gone to waste, we can plug in the known values into this "formula."
<em>7.2/48 = x/100</em>
Solve accordingly; cross multiply, 720 = 48x; divide both sides of the equation by 48 to isolate the variable, 720/48 = 48x/48; now you have your final answer which is:
15 = x; going back to the "formula" this means 15% of his money has gone to waste. I hope this helped! :)
24 can not be the total number of students in Mr. Castillo's class.
I'm assuming that your answer options are 20, 24, 25, and 30.
out of this set of numbers, 24 can not be divided by 5 (without getting a decimal)