Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
The answer is Persuasive judgement. In this perspective, persuasive messages are thus able to activate an attitude change that can modify behaviors of consumers, voters and individuals in general. The persuasive strategies used by advertisers who want you to buy their product can be divided into three categories: pathos, logos, and ethos. Pathos: an appeal to emotion.
Answer:
Operating profit margin = 25.71%
Explanation:
Amount of return on asset = Rate of return x Asset value
Amount of return on asset = 15% x $300,000,000
Amount of return on asset = $45,000,000
Operating profit margin = Amount of return on asset / Sales
Operating profit margin = $45,000,000 / $175,000,000
Operating profit margin = 0.257143
Operating profit margin = 25.71%
Answer:
she could earn a total of $71,000 instead of attending graduate school.
Explanation:
economic costs = accounting costs + opportunity costs
Jane's accounting costs = $100,000 in tuition + $20,000 room and board + $2,000 books
Jane's opportunity costs = unearned wages - $18,000 room and board (already included in accounting costs)
if Jane's economic cost = $175,000, then her unearned wages would equal:
$175,000 = $122,000 + unearned wages - $18,000
$175,000 = $104,000 + unearned wages
$71,000 = unearned wages
Answer:
The entries are as follows
To record estimated returns on Sales
Debit: Sales Refund Payable Account $131,400
Credit: Accounts Receivables $131,400
To record estimated Cost of Sales returns
Debit: Inventory Returns Estimated Account $77,700
Credit: Inventory on Sales on Returns $77,700
Explanation:
To derive the figure for Sales Refund payable for the year
6% of $2,190,000
=
= $131,400
To derive the figure for Inventory cost on Sales Refund payable for the year
6% of $1,295,000
=
= $77,700