Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
if the number of times spun is not a multiple of 8, it is impossible to land on an exactly even distribution for this spinner. But since the probabilities of landing on an exactly even distribution are so small, that detail doesn't perturb the overall trend, except perhaps down at n=8 spins So group 3
I believe the correct answer among the choice presented above is the second option. The minimum number of points needed to determine the equation of a line containing those points is two. This is because two points is also needed to make or define a line.
Let the score of cowboys is x
and giants make score 9 which is twice less than the cowboys score so
giants score will be = 2x -9
and packers scored 14 more than giants that is (2x - 9) + 14
now sum of their scores is equal to 81 it means:
x + (2x - 9) + (2x -9) + 14 = 81
x + 2x - 9 + 2x - 9 + 14 = 81
5x = 81 + 4
5x = 85
x = 17
packers scored = (2x - 9) + 14
= 2 (17) -9 + 14
=38 + 5 = 43 points