Answer:
1) The $30,000 will be posted to the debit side of the Cash account.
2) The $30,000 will be posted to the credit side of the Common Stock account.
Explanation:
Answer:
$7.2 million
Explanation:
Calculation for the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement
Using this formula
Warranty expense =Net sales ×Expected percentage of net sales
Let plug in the formula
Warranty expense=$180 million×4%
Warranty expense=$7.2 million
Therefore the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement will be $7.2 million
Answer:
The correct answer is A) Passive.
Explanation:
The term white hat on the Internet refers to an ethical hacker, or an IT security expert, who specializes in penetration tests and other methodologies to detect vulnerabilities and improve the security of an organization's communication and information systems. It also refers to hackers who are not aggressive or do not carry out illegal activities. An ethical hacker is a term invented by IBM. It is used to differentiate hackers who act without malice from those that do, which are better known as crackers or black hat hackers.White hat hackers also usually work in groups known as sneakers or snoopers, red equipment, or tiger team.
Answer: A. A QR code that is scanned and decodes information directly on the phone
Explanation:
This is the best option as QR codes are usually inserted into print media to give more information about something when they are scanned. They can even be used to give discounts.
Human technology has not reached the point where either pop-ups, interactive content, or image projections can appear on print media so options B through E are wrong.
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)