Answer:
number of pulses produced = 162 pulses
Explanation:
give data
radius = 50 mm
encoder produces = 256 pulses per revolution
linear displacement = 200 mm
solution
first we consider here roll shaft encoder on the flat surface without any slipping
we get here now circumference that is
circumference = 2 π r .........1
circumference = 2 × π × 50
circumference = 314.16 mm
so now we get number of pulses produced
number of pulses produced =
× No of pulses per revolution .................2
number of pulses produced =
× 256
number of pulses produced = 162 pulses
Answer:
Check the explanation
Explanation:
Given
1) CU traixial compression test
2) Devatoric stress at failure = бd = 50 kN/
3) Confining pressure at failure = бd = 48 kN/
4) Pore pressure at failure = u = 18 kN/
5) Unconfined compression stress = q = 20 kN/
6) Undrained cohesion = q/2 = 20 kN/
To find:
1) Effective and total stress strength failure envelope
Kindly check the attached image below
.
Answer:
interpersonal.
Explanation:
Out of all the activities performed by Michelle, three activities involves the interpersonal skills.
1. Meeting with city officials
2. Meeting with section managers
3. Handling the complaint filed by an employee
All these activities involves interpersonal skills. Hence, we can say that she had spent her most of the day by using the interpersonal skills.
Answer:

Explanation:
Previous concepts
Angular momentum. If we consider a particle of mass m, with velocity v, moving under the influence of a force F. The angular momentum about point O is defined as the “moment” of the particle’s linear momentum, L, about O. And the correct formula is:

Applying Newton’s second law to the right hand side of the above equation, we have that r ×ma = r ×F =
MO, where MO is the moment of the force F about point O. The equation expressing the rate of change of angular momentum is this one:
MO = H˙ O
Principle of Angular Impulse and Momentum
The equation MO = H˙ O gives us the instantaneous relation between the moment and the time rate of change of angular momentum. Imagine now that the force considered acts on a particle between time t1 and time t2. The equation MO = H˙ O can then be integrated in time to obtain this:

Solution to the problem
For this case we can use the principle of angular impulse and momentum that states "The mass moment of inertia of a gear about its mass center is
".
If we analyze the staritning point we see that the initial velocity can be founded like this:

And if we look the figure attached we can use the point A as a reference to calculate the angular impulse and momentum equation, like this:

](https://tex.z-dn.net/?f=0%2B%5Csum%20%5Cint_%7B0%7D%5E%7B4%7D%2020t%20%280.15m%29%20dt%20%3D0.46875%20%5Comega%20%2B%2030kg%5B%5Comega%280.15m%29%5D%280.15m%29)
And if we integrate the left part and we simplify the right part we have

And if we solve for
we got:

Answer:
the temperature of the aluminum at this time is 456.25° C
Explanation:
Given that:
width w of the aluminium slab = 0.05 m
the initial temperature
= 25° C

h = 100 W/m²
The properties of Aluminium at temperature of 600° C by considering the conditions for which the storage unit is charged; we have ;
density ρ = 2702 kg/m³
thermal conductivity k = 231 W/m.K
Specific heat c = 1033 J/Kg.K
Let's first find the Biot Number Bi which can be expressed by the equation:



Bi = 0.0108
The time constant value
is :




Considering Lumped capacitance analysis since value for Bi is less than 1
Then;
![Q= (pVc)\theta_1 [1-e^{\dfrac {-t}{ \tau_1}}]](https://tex.z-dn.net/?f=Q%3D%20%28pVc%29%5Ctheta_1%20%5B1-e%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20%5Ctau_1%7D%7D%5D)
where;
which correlates with the change in the internal energy of the solid.
So;
![Q= (pVc)\theta_1 [1-e^{\dfrac {-t}{ \tau_1}}]= -\Delta E _{st}](https://tex.z-dn.net/?f=Q%3D%20%28pVc%29%5Ctheta_1%20%5B1-e%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20%5Ctau_1%7D%7D%5D%3D%20-%5CDelta%20E%20_%7Bst%7D)
The maximum value for the change in the internal energy of the solid is :

By equating the two previous equation together ; we have:
![\dfrac{-\Delta E _{st}}{\Delta E _{st}{max}}= \dfrac{ (pVc)\theta_1 [1-e^{\dfrac {-t}{ \tau_1}}]} { (pVc)\theta_1}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdfrac%7B-%5CDelta%20E%20_%7Bst%7D%7D%7B%5CDelta%20E%20_%7Bst%7D%7Bmax%7D%7D%3D%20%5Cdfrac%7B%20%20%28pVc%29%5Ctheta_1%20%5B1-e%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20%5Ctau_1%7D%7D%5D%7D%20%7B%20%28pVc%29%5Ctheta_1%7D)
Similarly; we need to understand that the ratio of the energy storage to the maximum possible energy storage = 0.75
Thus;
![0.75= [1-e^{\dfrac {-t}{ \tau_1}}]}](https://tex.z-dn.net/?f=0.75%3D%20%20%5B1-e%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20%5Ctau_1%7D%7D%5D%7D)
So;
![0.75= [1-e^{\dfrac {-t}{ 697.79}}]}](https://tex.z-dn.net/?f=0.75%3D%20%20%5B1-e%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20697.79%7D%7D%5D%7D)
![1-0.75= [e^{\dfrac {-t}{ 697.79}}]}](https://tex.z-dn.net/?f=1-0.75%3D%20%20%5Be%5E%7B%5Cdfrac%20%7B-t%7D%7B%20697.79%7D%7D%5D%7D)



t = 1.386294361 × 697.79
t = 967.34 s
Finally; the temperature of Aluminium is determined as follows;




T - 600 = -575 × 0.25
T - 600 = -143.75
T = -143.75 + 600
T = 456.25° C
Hence; the temperature of the aluminum at this time is 456.25° C