Answer:
It will be better to keep the old car.![\left[\begin{array}{cccc}$&$New&$Old&$Differential\\$purchase&-14000&&14000\\$Gasoline spending&-4292&-9479&-5187\\$repairs&&-7500&-7500\\$insurance&-4000&-2000&2000\\$Result&-22292&-18979&3313\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcccc%7D%24%26%24New%26%24Old%26%24Differential%5C%5C%24purchase%26-14000%26%2614000%5C%5C%24Gasoline%20spending%26-4292%26-9479%26-5187%5C%5C%24repairs%26%26-7500%26-7500%5C%5C%24insurance%26-4000%26-2000%262000%5C%5C%24Result%26-22292%26-18979%263313%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Explanation:
gasoline spending:
old:
250 miles per week/ 24 miles per gallon= 10,41666666
then that x 52 weeks per year x 3.5 per gallon x 5 years
new:
250 / 53 = 4,716981
then this x 52 weeks x 3.5 per gallon x 5 years=
repairs:
1,500 x 5 years = 7,500
insurance:
800 x 5 = 4,000 new car insurance
400 x 5 = 2,000 old car insurance
Answer:
The required return on equity is 17%.
Explanation:
The required rate of return is the minimum return required by the investors to invest in a stock. The required rate of return is calculated under the CAPM approach based on the the stock's beta, the risk free rate and the market risk premium. The formula for the required rate of return is,
r = rRF + beta * rpM
r = 0.05 + 1.5 * 0.08
r = 0.17 or 17%
Leslie's budget is hurting in the areas of transportation, groceries, phone and dining out.
<u>Explanation:</u>
For transportation, cash is required for every day. So Leslie is spending more on transportation every month. Forgoing back and forth out anyplace she will burn through cash on transportation.
She is likewise spending cash on goods. Staple goods will be an essential one for living these days. So the financial backing is harming here.
She is spending another hand on the telephone and eating out. For the telephone, she will energize each month. She will feast out with companions each day.
Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million