Given the initial rent is $40000, and the rent is increased by 0.5% each year, the rent in the third year will be given by:
FV=P(1+r)^n
FV=40000(1.05)^n
Thus the answer for the sum of payments for 3 years will be:
The summation is 1.05 raised to n years times $40000, where the years is from 0 to 3.
Answer: (6-9) Hatchlings would be a reasonable outcome for the simulation.
As the histogram shows the number of chicks born to non-migratory Canada geese in a city park, with the horizontal axis representing the number of hatchlings and the vertical axis representing the number of nests.
In order to monitor the geese population, the state wildlife service annually samples the number of hatchlings from 30 nests using a simulation= 6-9 hatchlings.
(As there is only 1 bar with (6-9)hatchlings which is meeting to the 30 nests on y axis)
Answer:
B: $13.75
Step-by-step explanation:
5.5% of $250 = $13.75
Therefore, the simple interest is $13.75.