Answer:
The percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1 is 80%.
Step-by-step explanation:
Given : Cheese sticks that were previously priced at "10 for $1" are now "2 for $1".
To find : The percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1 ?
Solution :
The formula used to find percent decrease is given by,

The price change from 10 to 2,



The percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1 is 80%.
Alison is 2/3 of the way to the museum, so the answer is about 2/3 of 9, or 6 miles. Let's calculate it:
2 17 miles
---- * (8 1/2 miles) = -------------- She has ridden (17/3) miles, which is 5 2/3
3 3 miles.
Answer:
The perimeter of the kite JKLM is 50 units ⇒ C
Step-by-step explanation:
The longest diagonal of the kite is its axis of symmetry which means the longest diagonal divides the kite into two congruent triangles
∵ JKLM is a kite
∵ KM is the longest diagonal
∴ KM is divides the kite into two congruent triangles
∴ Δ JKM is congruent to Δ LKM
∴ JK = LK
∴ JM = ML
∵ ML = 10 units
∴ JM = 10 units
∵ The diagonals of the kite are perpendicular
∴ KM ⊥ JL
∵ KM and JL intersected at N
∴ m∠JNK = 90°
∵ KM is the axis of symmetry of kite JKLM
∴ KM bisects JL at N
∴ JN = NL =
JL
∵ JL = 18 units
∴ JN =
(18)
∴ JN = 9 units
In Δ JNK
∵ m∠JNK = 90°
∵ JN = 9 units
∵ NK = 12 units
- By using Pythagoras Theorem
∵ (JK)² = (JN)² + (NK)²
∴ (JK)² = (9)² + (12)²
∴ (JK)² = 81 + 144
∴ (JK)² = 225
- Take √ for both sides
∴ JK = 15 units
∵ Jk = LK
∴ Lk = 15 units
∵ The perimeter of the kite is the sum of its 4 sides
∴ P = JK + KL + LM + MJ
∵ JK = LK = 15
∵ JM = ML = 10
∴ P = 15 + 15 + 10 + 10
∴ P = 50
The perimeter of the kite JKLM is 50 units
Answer:
Mr Smith gets a new job, every 5 months on the average.
Step-by-step explanation:
Mr Smith spends an average of 3 months on every job he gets.
Then he spends an average of 2 months in between jobs.
Meaning, on the average, if he has a job, he does it for 3 months, then leaves, lends the next 2 months without a job, then gets another job at the end of the 2 months without a job and then he repeats the cycle of 3 months on the job, 2 months without the job.
So, on the average it takes Mr. Smith, (3+2) months to get a new job.
I think the answer is AB and AE but I need a picture to be sure.