ANSWER: B) Lease the car with a 0 percent down payment.
EXPLANATION: The car Mark wants to buy has a price of $30,000 whereas his savings account has $500 and checking account has $300 which adds up to $800. The amount of money Mark has is only 2.66% of the cost of the car.
If he tries for option A which is buying the car with 10% down payment, then it would not have been possible as 10% of the car price would be $3,000. Mark at this moment will be short of money by $2,200.
If he tries for option B which is leasing with 0% down payment, Mark will be able own the car without paying any money and also saving the entire amount that his savings account and checking account has.
If he tries for option C which is leasing by paying 35% down payment, Mark will need $10,500. He will run short of money by $9,700.
If Mark tries for option D which is purchasing the car by paying 20% down payment, then he will need $6,000 which is impossible for Mark even if he pulls in money from both the accounts. He will run short of money by $5,200.
Answer:
Explanation:
To obtain the needed detail of order table and order date for each order place by customer, has to be filtered with "John's Department Store"
select ORDER_NUM, ORDER_DATE frome orders as o
inner join customer as c on c.CUSTOMER_NUM=o.CUSTOMER_NUM
where c.CUSTOMER_NAME = "Johnson's Department Store"
10+5+5=20
25-20=5
She will be able to put five dollars aside for each week
There are four weeks in a month
He will get $20 in a month
The closest to the minimum number of consumers needed to obtain the estimate with the desired precision is (b) 271
Explanation:
When the prior estimate of population proportion is not given , then the formula to find the sample size is given by :-

where E = Margin of error.
z* = Critical z-value.
As per given , we have
E = 5%=0.05
Confidence level = 90%
The critical value of z at 90% is 1.645 (By z-table)
Put all values in the formula , we get
n=0.25(1.645/0.05)²
n=0.25(32.9)²
n=270.6025≈271
Thus, the minimum sample size needed = 271
Hence , the correct answer is 271 .