Answer:
0.0403
Step-by-step explanation:
Given that 76% of americans prefer coke to pepsi.
Let x be the number of people who prefers coke to pepsi.
X is binomial as each trial is independent, and there are only two outcomes.
A sample of 27 was taken.
We have to find the probability that less than sixty percent of the sample prefers coke to pepsi
60% of 27 = 
Required probability = 
Hence prob=0.0403
the answer is 2x2+12z-5 (its also in the picture)
50-x^2=0
Move the x^2 to the other side
x^2=50
Now take the square root of both sides
x=+_(50)^1/2 (^1/2 means square root)(+_ is plus or minus. Sorry XD)
Now simplify the square root
X=+_5(2)^1/2
Voila. The answer is C
Order the numbers from smallest to largest: 1.448, 2 , 14 10 , and 1.22, A) 14 10 , 2 , 1.22, 1.448 B) 14 10 , 1.22, 1.448, 2 C)
LekaFEV [45]
Answer:
1.448 - 1.22 - 2 - 1,410
Step-by-step explanation:
smallest ------ Largest