Answer: A. A QR code that is scanned and decodes information directly on the phone
Explanation:
This is the best option as QR codes are usually inserted into print media to give more information about something when they are scanned. They can even be used to give discounts.
Human technology has not reached the point where either pop-ups, interactive content, or image projections can appear on print media so options B through E are wrong.
Answer:
$6.3 per share
Explanation:
There are two method of Valuation of the firm
- Weighted average cost of the capital (WACC)
- Free cash flow to equity (FCFE)
We have to calculate the value of the firm using FCFE. Free cash flow to equity (FCFE) is the amount of cash flow generated by the business and potentially available for distribution among the stockholders.
Value of firm = Free cash flow / required rate of return = $120,000 / 12% = $1,000,000
Market value of Equity = Total value of firm - Market value of Debt - Market value of Preferred share
Market value of Equity = $1,000,000 - $300,000 - $70,000 = $630,000
Value of Patrick's stock = Market Value of equity / shares of stock outstanding = $630,000 / 100,000 = $6.3 per share
Answer:
1) a. Audience oriented
2) a. Purposeful
3) True
4) All except a
5) a. Analyze e. Anticipate d. Adapt
6) b. Analyzing
7) b. organizing
8) a. Editing
9) b. 50 percent
Explanation:
Purposeful:
It conveys information and solves problems
Persuasive:
Its goal is to make the audience accept and believe the message
Economical:
It's clear and concise and doesn't waste the reader's time; length is not rewarded
Audience Oriented:
It focuses on the reader, not the sender; concentrate on looking at a problem from the perspective of the audience instead of seeing it from your own.
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41