Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
QUESTION:-A beam of white light shines onto a sheet of white paper. An identical beam of light shines onto a mirror. The light is scattered from the paper and reflected from the mirror.
Describe how scattering by paper and reflection by a mirror are different from each other.
ANSWER: Scattering sends or reflects light from each point on the object in all directions, whereas reflection sends light from each point on the object in one direction only (or to one point)
Answer:
. The loop is pushed to the right, away from the magnetic field
Explanation
This decrease in magnetic strength causes an opposing force that pushes the loop away from the field
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer