Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
Explanation:
Given:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
To calculate:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
Formula:
zcr=σ cosФ cosλ
Solution:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.
Answer:
The correct answer will be "400.4 N". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Mass of truck,
m = 600 kg
g = 9.8 m/s²
On equating torques at the point O,
⇒
So that,
On putting the values, we get
⇒ 
⇒ 
Answer:
11 hours approximately
Explanation:
We are to calculate mean cell residence time mcrt
= Mass of solid in reactor/mass of solid wasted in a day
Q = Qe + We
Q = 2.5
Qw = 0.5
Qe = 2.5 - 0.5
= 2 MGD
10⁶/svi
= 10⁶/125
= 8000
X = 3500
Xe = 20mg/
1MGD = 0.1337million
Mcrt = 75000x3500/[0.5*8000*10⁶+2*20*10⁶] x 0.1337
= 262500000/[4000000000+40000000} x 0.1337
= 262500000/574800000
= 0.45668 days
= 0.45668 x 24 hours
= 10.9603 hours
Approximately 11 hours