Change in velocity of larger moose: (1/3)v - v = -(2/3)v
<span>change in velocity of small moose: (1/3)v - (-v) = (4/3)v </span>
<span>- (change in velocity of larger moose)/(change in velocity of smaller moose) = 2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>
A. a<span> = 1.3 m/s^2</span><span>; </span>FN<span> = 63.1 N</span>
Answer: The released electromagnetic wave will travel in +y direction
Explanation:
It should be noted that, in a situation, whereby an excited hydrogen atom releases an electromagnetic wave to return to its normal state. And it's also evident that the futuristic dual electric/magnetic field tester on the electromagnetic wave to find the directions of the electric field and magnetic field is used. Eventually, your device tells you that the electric field is pointing in the positive y direction and the magnetic field is pointing in the positive x direction. Therefore, the released electromagnetic wave will travel in +y direction.
Answer:
93.3x10^-3s
Explanation:
If
Resistance = 1.8 kΩ
Current = 50 mA
Capacitor = 120 μF
Voltage = 140 V
to calculate the discharge current
Applying the formula of discharge current
io=vo/R
io= 140/ 1.8x 10³
= 0.078A
to calculate the time
Applying the formula of current
io= vo/R e-t/RC
50= 140/1800e-t/RC
0.649= e-t/RC
-t/RC= ln( 0.649)
t = 0.432x 120x10^-6x 1800
t=93.3 x 10^-3seconds
Answer:
When touching the bar magnet ,the nail gets attached to the magnet from its metallic field is used to connect when taylor touched the nail to the bar magnet,the magnetic fields were ranged,and made a temporary magnet.
Explanation: