The question asks for the rate of toys per hour.
So we shall divide the total toys assembled by the total hours.
Its a five day week.
The number of hours allotted per day are 8.
So total allotted during the week are 8 × 5 = 40 hours.
Number of toys made during the week are 400.
Hence the number of toys assembled per hour per person
= number of toys / number of hours
= 400 / 40
= 10 toys per hour per person.
The average number of toys assembled per hour per person is 10.
Answer:
P = 0.300 or 30%
Step-by-step explanation:
There are two possibilities for a player to test positive:
1-) He does not take steroids (95%) with a 12% chance of testing positive:
P= 0.95 x 0.12
2-) He does take steroids (5%) with a 98% chance of testing positive:
P= 0.05 x 0.98
So the probability that a player tests positive is:
P = 0.95 x 0.12 + 0.05 x 0.98 =0.163
Therefore, the probability that a soccer player who tests positive takes steroids is:

Question is Incomplete;Complete question is given below.
Mustafa’s soccer team is planning a school dance as a fundraiser. The DJ charges $200 and decorations cost $100. The team decides to charge each student $5.00 to attend the dance. If n represents the number of students attending the dance, which equation can be used to find the number of students needed to make $1,500 in profit?

Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
Charges of DJ = $200
Decoration charges = $100
Profit need to be made = $1500
Charges per student to attend the dance = $5
We need to write the equation to find the number of students for to attend the dance in order to make profit.
Solution:
Let the number of student be represented by 'n'.
Now we can say that;
Profit to be made should be equal to Charges per student to attend the dance multiplied by number of students minus sum of Charges of DJ and Decoration charges.
framing in equation form we get;

Hence the equation to find the number of students attending the dance is 
Answer:
Volume of box is 
Step-by-step explanation:
Let x be the side of square corner
Length of box after cutting corners =22-2x
Breadth of box after cutting corners =15-2x
Height =x
Volume of box = (22-2x)(15-2x)x
Volume of box =
Differentiate w.r.t x

Substitute derivative =0

at 
hence maximum
at 
hence minimum
So,Volume of box =
Hence Volume of box is 