Answer:
0.5 A
Step-by-step explanation:
Hi,
I believe the question is incomplete. However, as per the information provided:
The simplest way to calculate the Current (unit is Amperage), is understanding the relationship between the three: Power, Voltage and Current.
<em>(Quick Tip: </em><em>W=AV</em><em>; where W -> Watts (Power), A -> Ampere (Current), V -> Volts (Voltage))</em>
Using the formula we calculate the Ampere:
W = A x V
60 = A x 120
60/120 = A (We divide the equation be 120)
0.5 = A (Simply reduce the fraction 60/120 = 1/2 = 0.5)
Tip:
Answer:
The one with arrows are the answers
->Line segment E B is bisected by Line segment D F .
->A is the midpoint of Line segment F C .
Line segment F C bisects Line segment D B.
->Line segment E B is a segment bisector.
->FA = One-halfFC.
Line segment D A is congruent to Line segment A B .
Step-by-step explanation:
I did it on edge and got it right
Answer:
The correct option is;
Use a scale factor of 2
Step-by-step explanation:
The parameters given are;
A = (1, -6)
B = (5, -6)
C = (6, -2)
D = (0, -2)
A'' = (1.5, 4)
B'' = (3.5, 4)
C'' = (4, 2)
D'' = ( 1, 2)
We note that the length of side AB in polygon ABCD = √((5 -1)² + (-6 - (-6))²) = 4
The length of side A''B'' in polygon A''B''C''D'' = √((3.5 -1.5)² + (4 - 4)²) = 2
Which gives;
AB/A''B'' = 4/2 = 2
Similarly;
The length of side BC in polygon ABCD = √((6 -5)² + (-2 - (-6))²) = √17
The length of side B''C'' in polygon A''B''C''D'' = √((4 -3.5)² + (2 - 4)²) = (√17)/2
Also we have;
The length of side CD in polygon ABCD = √((6 -0)² + (-2 - (-2))²) = 6
The length of side C''D'' in polygon A''B''C''D'' = √((4 -1)² + (2 - 2)²) = 3
For the side DA and D''A'', we have;
The length of side DA in polygon ABCD = √((1 -0)² + (-6 - (-2))²) = √17
The length of side D''A'' in polygon A''B''C''D'' = √((1.5 -1)² + (4 - 2)²) = (√17)/2
Therefore the Polygon A B C D can be obtained from polygon A''B''C''D'' by multiplying each side of polygon A''B''C''D'' by 2
The correct option is therefore;
Use a scale factor of 2.
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s
Answer:
$25.33
Step-by step explanation:
In the start she had $8.54 + $16.79= $25.33