answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
2 years ago
9

Taylor has a $30 gift card that she can spend at the store. She has already bought a $9 picture frame, and she wants to buy $3 j

ournals with the leftover money on the card. How many journals can she buy without going over the card's limit? What is the variable
Mathematics
1 answer:
Lorico [155]2 years ago
7 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

total is 30

spent is $9

this is total money minus the amount of the picture frame

30-9

21 divide by 3

the total sum of journals bought was 9

You might be interested in
The line with the equation 4/5x +1/3y=1 is graphed one the xy-plane. What is the x-coordinate of the x-intercept of the line?
leva [86]

Answer:

x = 4/5

Step-by-step explanation:

The x-intercept looks like (x, 0); the coordinate 0 indicates that the point lies on the x-axis.  If we start with 4/5x + 1/3 y= 1 and let y = 0, we will get an equation for the x-intercept:

(4/5)x + (1/3)(0) =1

Then 4/5x = 1, and (5/4)(4/5)x = (1)(4/5).

Thus, x = 4/5, and the x-intercept is (4/5, 0).

4 0
2 years ago
Kina is cleaning the tiles inside her pool today. The pool was 4/7 full of water at the
baherus [9]

Answer:

1)2/7

2) 500

3) 1,000

hope you like this answer

stay at home stay safe

keep rocking

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
The graph shows the relationship between liters and gallons
polet [3.4K]

It does?

Huh

Neat

We can't see it though

4 0
1 year ago
You buy tomato sauce for $0.37 per ounce. One portion of potato gnocchi requires 2 ounces of tomato sauce. How much does the sau
Novay_Z [31]

Answer:

$0.74 = 74 cents

Step-by-step explanation:

The cost of one ounce of tomato = $0.37

1 portion of potato gnocchi requires 2 ounces of tomato sauce.

To find the cost of one portion of the potato gnocchi, we have to simply find the cost of 2 ounces of tomato sauce.

That is:

Cost = 2 * 0.37 = $0.74

Hence, one portion of potato gnocchi costs $0.74

Since $1 = 100 cents, the cost in cents will be:

0.74 * 100 = 74 cents

6 0
2 years ago
35. Chebychey's Theorem Old Faithful is a famous geyser at Yellowstone National Park. From a sample with 32. the mean duration o
spayn [35]

Answer:

The probability that the eruptions lasted between 1.14 min and 5.5 minutes is greater than 75%

Step-by-step explanation:

The explanation can be found in the attached picture. Chebyshev's <u>inequality </u>was used. It predicts the probability of the random variable to be in ( mean- K* standard dev< x < mean + K*standard dev).

Note: K must be greater than 1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • A computer is normally $899 but is discounted to $799. What percent of the original price does Shawn pay?
    12·1 answer
  • The scale for a map says that 1 cm is equal to 25 miles. Jennifer measures the distance between two cities as 4.5 cm. How far ap
    15·2 answers
  • A concert promoter charges $65 per ticket for a concert. The promoters cost will be $5500 plus $4 per ticket.
    6·2 answers
  • For a quadrilateral to be a parallelogram, its opposite sides and _____ must be congruent.
    10·2 answers
  • The population of a Midwestern city decays exponentially. If the population decreased from 900,000 to 800,000 from 2003 to 2005,
    7·1 answer
  • Mrs. Liang, the librarian, wants to compare the numbers of patrons who prefer e-books to paperback books. She decides to take a
    12·1 answer
  • The two-way table shows the ages of the players on different soccer teams. A 6-column table has 4 rows. The first column has ent
    14·2 answers
  • What is the next number in this pattern? 1,7,8,15,23,38,61
    7·1 answer
  • A random variable x follows a normal distribution with mean d and standard deviation o=2. It is known that x is less than 5 abou
    11·1 answer
  • The sample data below shows the number of hours spent by five students over the weekend to prepare for Monday's Business Statist
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!