Answer:
The magnetic field along x axis is

The magnetic field along y axis is zero.
The magnetic field along z axis is

Explanation:
Given that,
Length of the current element 
Current in y direction = 5.40 A
Point P located at 
The distance is


We need to calculate the magnetic field
Using Biot-savart law

Put the value into the formula

We need to calculate the value of 



Put the value into the formula of magnetic field


Hence, The magnetic field along x axis is

The magnetic field along y axis is zero.
The magnetic field along z axis is

Answer:
Displacement between 0s and 6s = 2
Distance between 0s and 6s = 14
Explanation:
Displacement: 0+2 = 2
Distance: |-2|+6+6
Answer:
a - The walls of the house are warmer during the summer. Therefore, they radiate more infrared light that can serve to warm our body.
Explanation:
The answer is Option(a). According to studies, the reason to feel warmer inside the house is the absorption of infrared radiations emitted by the walls. Also more the temperature of the body, the more the heat radiated by it. During summer the walls of the house are at higher temperature for which they emit more infrared radiations which our body absorbs and make us feel more warmer.
Answer:
kick 1 has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Explanation:
1st kick travelled 15 yards to reach maximum height of 8 yards
so, it has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
2nd kick is given by the equation
y (x) = -0.032x(x - 50)

we know that maximum height occurs is given as


and maximum height is

y = 20
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:
