Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
Let's denote students in D = in the drama club , S<span> = in a sports team </span>
<span>P(D) = 85/330 </span>
<span>P(S) = 200/330 </span>
<span>
P(D and S) = 60/300 </span>
<span>
P(D or S) = P(D) + P(S) - P(D and S) </span><span>= 85/330 + 200/330 - 60/330 = 15/22 </span>
<span>
P(neither D nor S) = 1- 15/22 </span><span>= 7/22</span>
Answer:
radius = 9 inches
Step-by-step explanation:

r = radius
Area = 254.4696 square inches
so we have:

so we have: r = 9 inches