He sold 87 muffins.
28.50 / 0.75=38 muffins, thats how much he had to sell to get hes money back on the supplies.
36.75 / 0.75=49 muffins, the profit money equals to 49 muffins, so 38+49=87
Answer:
y=3x-6
Step-by-step explanation:
Here is a step by step explanation:
https://simplisico.com/share/q/1gTpymQbmD3qwvM3GXfSxDXl
If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip
What is the question?
I'm assuming it is to find the length and width.
+_= plus or minus
(X+36)
____________
| |
(X) | |
|____________|
X^2+36X-2040<0
X<-36+_(36^2-4*-2040)^(1/2)
-----------------------------------
2
X<-18+_2((591)^(1/2))
This is probably not what you wanted, sorry
Answer:
ranges from 2890 miles to 5780 miles.
Step-by-step explanation:
Let us call
the number of miles the car travels, and
the number of gallons of gas that are used, then we have the relationship
<em>(this says the car travels 17 miles for each gallon of gas).</em>
Now, when
, we have


and when
, we have


So, when
goes from 170 to 340,
goes from
to
.
Therefore, when
ranges from 170 to 340 gallons, the distance traveled ranges from 2890 to 5780 miles.