Answer
Find out the total cost for their dinner.
To prove
As given
For dinner, Abelita chooses the Italian salad that costs $3.99 before tax.
Franco chooses the fettuccini alfredo that costs $7.17 before tax.
Total cost of the dinner before tax = $ 3.99 + $7.17
= $ 11.16
As given
If the sales tax is 5 percent .
5 % is written in the decimal form.

= 0.05
5% tax on the dinner cost = 0.05 × 11.16
= $0.558
Total cost of the dinner = Total cost of the dinner before tax + tax cost
= $11.16 + $0.558
= $ 11.718
= $11.72 (approx)
Therefore the total cost for their dinner is $ 11.72 (approx)
Answer:
Add the total amount of money and 2,550 divided by 25 = 102$
Step-by-step explanation:
<span> In a </span>rotation<span>, the point that does not move. The rest of the plane rotates around this one fixed point.</span>
Answer: You can use this to help you out:
Determine the term life insurance amount per thousand on a 20-year-old male for a 10-year policy given that the face value of the policy is $65,000 and the annual premium is $291.85.
a.
$0.00449
c.
$0.2227
b.
$4.49
d.
$222.72
First find how many thousands on the amount of the face value
You do that by dividing the amount of the face value by 1000
65,000÷1,000=65
So the term life insurance amount per thousand is
291.85÷65=4.49...answer
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/4241979#readmore
Answer:
a) Binomial distribution B(n=12,p=0.01)
b) P=0.007
c) P=0.999924
d) P=0.366
Step-by-step explanation:
a) The distribution of cracked eggs per dozen should be a binomial distribution B(12,0.01), as it can model 12 independent events.
b) To calculate the probability of having a carton of dozen eggs with more than one cracked egg, we will first calculate the probabilities of having zero or one cracked egg.

Then,

c) In this case, the distribution is B(1200,0.01)

d) In this case, the distribution is B(100,0.01)
We can calculate this probability as the probability of having 0 cracked eggs in a batch of 100 eggs.
