Answer:
60.42%
Step-by-step explanation:
Number of home runs hit by Adrian Beltre in 2004 = 48
Number of home runs hit by Adrian Beltre in 2005 = 19
To find:
Percentage decrease in home run production from 2004 to 2005.
Solution:
To find the percentage decrease, first of all we need to find the decrease in the number of home runs and then we will divide with the number of home runs in 2004 and then finally will multiply the result with 100 to get the percentage decrease.
Decrease in the number of home runs = Number of home runs in 2004 - Number of home runs in 2005 = 48 - 19 = 29

Therefore, by 60.42% Beltre's home run production has decreased from 2004 to 2005.
Answer:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
Step-by-step explanation:
For this case we want to test the following hypothesis:
Null hypothesis: College graduation status and cola preference are independent
Alternative hypothesis: College graduation status and cola preference are dependent
For this case we got a calculated statistic of:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
The answer is A. 4(n 3) - 6n
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s