Answer:
3/48 or reduced 1/16
Step-by-step explanation:
1/3 x 3/4 = 3/48
Reduced:
3/48 ÷ 3/3 = 1/16
Only put the reduced fraction if it asks.
Hope this helps :)
Find min
min is 1.5-0.2=1.3cm
max is 0.2+1.5=1.7cm
so it would be a graph from 1.3cm to 1.7cm
like below
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
Let's convert all volumes into pint:
1 Quart = 2 pints → 3.5 quart of strawberry = 2 x 3.5 = 7 pints Strawberry
1 Gallon = 8 pints →1.25 Ga. water = 1.25 x 8 = 10 pints Water
2 pints of limonade = 2 pints of limonade
Add up all pints Total = 7+10+2 = 19 pints of smoothie
Or in quart 9.5
Or in Gal 2.375
Answer:
The P-value indicates that the probability of a linear correlation coefficient that is at least as extreme is__3.5%___ which is___significant_(at α=0.05)_ so there _is_ sufficient evidence to conclude that there is a linear correlation between weight and highway fuel consumption in automobiles.
Step-by-step explanation:
Correlation coefficient shows the relation between the <em>weights</em><em></em> and <em>highway fuel consumption amounts</em> of seven types of automobile.
P-value states <em>the significance</em> of this relationship. If the p-value is lower than a <em>significance level</em> (for example 0.05) then the relation is said to be significant.